Z życia szkoły:
Dla słuchaczy:
Dokumenty szkolne:
- Szkolny zestaw podręczników
- Statut Zespołu Szkół w Skępem
- Statut 4-letniego Liceum Ogólnokształcącego
- Statut 5-letniego Technikum
- Statut Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych
- Statut Szkoły Policealnej
- Szkolny program profilaktyczno-wychowawczy
- Regulamin klas Liceum Ogólnokształcącego o profilu militarno-sportowym
Wymagania edukacyjne:
Egzaminy:
Kontakt:
ADRES:
87-630 Skępe,
ul. Wymyślińska 2
TELEFON:
(54) 287 70 06
E-MAIL:
zsskepe@gmail.com
Adres skrytki dla skrzynki ePUAP:
/ZSSkepe/SkrytkaESP
Lissowski Czesław (1895-1942)
Urodził się 13 stycznia 1895 r. w Zasadkach, pow. brodnicki Był synem Franciszka i Marianny Michaliny z Rykaczewskich. Ojciec był rządcą majątku w Zasadkach. Czesław miał dwóch braci. Ojciec kupił dom w Skępem, gdzie pod opieką dziadków, synowie pobierali naukę. W 1908 r. Czesław ukończył tamtejszą szkołę powszechną i podjął naukę w Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie. Po trzech latach ukończył je z wyróżnieniem. Pierwszą pracę wiejskiego nauczyciela podjął w Gołkowie k. Świedziebni. W 1915 r., za namową ówczesnego proboszcza rypińskiego, ks. kanonika Stanisława Gogolewskiego, wstąpił do liceum diecezjalnego przy Seminarium Duchownym w Płocku. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do tamtejszego seminarium duchownego. W dniu 19 maja 1923 roku otrzymał święcenia kapłańskie i objął wikariat w Czyżewie-Blichowie w dekanacie bodzanowskim. Ksiądz Gogolewski po dwóch miesiącach spowodował jego przeniesienie i powierzył mu obowiązki wikariusza i prefekta gimnazjum w Rypinie. Jednocześnie ks. Lissowski przyjął na siebie wiele odpowiedzialnych funkcji społecznych.
Przez siedem lat piastował mandat radnego miejskiego, był kapelanem w miejscowym szpitalu oraz w rypińskiej straży pożarnej. Z powodzeniem też wypełniał obowiązki szkolnego prefekta. Pomagał materialnie mniej zamożnej młodzieży, płacąc za nią czesne. Kiedy w VII 1932 r. Rypin utracił szkołę średnią podjął starania jej ponownego uruchomienia. Powołał komitet budowy gimnazjum w Rypinie. Z ogromnym zapałem i poświęceniem przystąpił do budowy budynku gimnazjum, przeznaczając na ten cel także własne dochody, a nawet zaciągnął prywatną pożyczkę w miejscowym banku spółdzielczym. Od IV do VIII 1938 r. wybudował główne skrzydło gmachu gimnazjum. W dniu 1 września 1938 roku, po sześciu latach przerwy, zabrzmiał dzwonek w gimnazjum.
Poza działalnością duszpasterską i społeczną zajmował się zbieraniem i opracowywaniem materiałów do historii regionu. Zgromadził i pozostawił znaczny dorobek naukowy, obejmujący 18 pozycji bibliograficznych. W 1938 roku wydał książkę pt. „Powstanie styczniowe w ziemi dobrzyńskiej”. W 1933 roku wydał monografię kaplicy p.w. Przenajświętszej Rodziny w Studziance, parafia Żałe. Razem z T. Sadkowskim napisał szkic historyczny miasta Rypina. Z dorobku naukowego ks. Lissowskiego pozostały także rękopisy monografii Rypina i Sadłowa. Jednak wiele cennych prac i artykułów w rękopisie zniszczyła wojna.
Wg Rocznika Oficerskiego Rezerw 1934 r. mianowany kapitanem ze starszeństwem z dn. 1 stycznia 1927 r. Był kapelanem WP. W sierpniu 1939 r. powołany został do wojska i wziął udział w wojnie obronnej Polski w stopniu kapitana. Po klęsce Armii Polskiej został internowany w Łęczycy. Około 15 października 1939 r. jeńcy z Łęczycy zostali wywiezieni do Wrocławia, a stamtąd do Oflagu VII B w Eichstätt w Bawarii. W obozie Ks. Lissowski zorganizował parafię obozową i urządził kaplicę - odprawiał msze św., umożliwiając jeńcom korzystanie ze spowiedzi i komunii świętej. 9 grudnia 1939 roku został przewieziony do Oflagu IX C Rottenburg nad Fuldą, w którym przebywał do poł. kwietnia 1940 roku. Po zwolnieniu przez władze wojskowe, wraz z innymi duchownymi został następnie zatrzymany przez Gestapo w Kessel i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. W początkach lipca 1942 roku wraz z innymi kapelanami i grupą inwalidów został skierowany do obozu koncentracyjnego w Dachau. Zmarł w Dachau w dniu 15 listopada 1942 roku na bloku nr 7 z numerem obozowym 31220.
Ks. Czesław Lissowski nie ma swojego grobu. O jego ogromnych zasługach dla Rypina przypominają pamiątkowe tablice w Kościele św. Trójcy oraz Liceum Ogólnokształcącym (obecnie Zespół Szkół nr 1) w Rypinie. Jego imię nosi jedna z ulic w tym mieście.
Lissowski Maksym, brat Czesława, Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Wymyślinie w 1913r. W 1925 r. był nauczycielem w szkole ćwiczeń w Skępem.
opracowała: Jolanta Zofia Iwińska